Sama muszę się wiele nauczyć w kwestii diety bezglutenowej, na pewno nie bedzie to proste zwłaszcza na początku..
Nawet tak prosta rzecz jak zakupy, kiedyś wchodziłam do sklepu pyk pyk, pyk i potrzebne rzeczy znajdują się w koszyku.... a teraz wędrówka po sklepie zajmuje mi trochę czasu...
Zazwyczaj odbywa się z kartką w dłoni jakich składników muszę unikać o ile producent nie był łaskaw napisać wielkimi literami że dany produkt nie zawiera glutenu....
Nawiązałam kontakt z kilkoma firmami, by ułatwić sobie poruszanie się w świecie bez glutenu...Okazało się że niektóre moje ulubione zarówno firmy jak i produkty będę mogła bezpiecznie używać nadal...a z niektórymi ostatecznie się pożegnałam ;(
Ale wracając do tematu...w mojej kuchni od dość dawna i dość często używam kilku mąk bezglutenowych inne natomiast muszę dopiero poznać...
A więc jakie mąki mamy na rynku, które są łatwo dostępne w sklepach..
1. Mąka gryczana...dość często przeze mnie używana, lubię ten goryczkowy smak...
Mąkę gryczaną otrzymuje się poprzez zmielenie nasion gryki. Charakteryzuje się szarobrązowym kolorem i gorzkim posmakiem. Zawiera dużo białka, skrobi, witamin z grupy B i soli mineralnych.
W połączeniu z innymi makami świetnie nadaje się do naleśników, blinów i do wypieku chleba.
2. Mąka Ryżowa
Mąka ryżowa najczęściej uzyskiwana jest z ryżu białego i brązowego. Może być grubo lub drobno mielona. Surowe ziarna ryżu (wyłuskane lub niewyłuskane) są bardzo drobno mielone do uzyskania mąki. Mąka ryżowa jest bardzo dobrym zamiennikiem dla mąki pszennej.
Mąka ryżowa znajduje zastosowanie przy produkcji pieczywa oraz papieru ryżowego. Coraz częściej jest wykorzystywana do przyrządzania makaronu, ciast, placków czy ciasta naleśnikowego
3.Mąka Sojowa
Charakteryzuje się lekko orzechowym posmakiem, który staje się bardziej wyrazisty po krótkim prażeniu ziaren soi. Mąka ta jest miałka i puszysta. Wypieki wykonane z mąki sojowej w trakcie pieczenia lekko brązowieją. Większość mąk sojowych nie zawiera glutenu.
Mąka sojowa służy do wyrobu m.in.: pieczywa, makaronów, płatków, ciast, ciasteczek. Mąka sojowa posiada silne właściwości wiążące, w związku z czym zagęszcza się nią zupy i sosy. Używana jest także do wyrobu mleka i past sojowych.
3. Mąka Ziemniaczana
Mąkę ziemniaczaną wytwarza się z ziemniaków o dużej zawartości skrobi. Charakteryzuje się białym kolorem, zwięzłą strukturą i bezwonnym zapachem. Nie jest sypka.
Mąkę ziemniaczaną wykorzystuje się do zagęszczania zup, sosów, kisieli, budyniów, wypieku ciast, ciasteczek. Coraz częściej dodawana jest do pieczywa bezglutenowego. Jest jednym z podstawowych składników pyz i klusek ziemniaczanych.
4.Maka Kukurydziana
Mąka kukurydziana powstaje w wyniku zmielenia ziaren kukurydzy. Zawiera dużo białka, błonnika pokarmowego, witamin z grupy A, B, E. Nadaje wypiekom słomkowy kolor i słodkawy smak. Ciasto z mąki kukurydzianej ma wyraźne pory,jest lekkie i aromatyczne.
Mąka kukurydziana wykorzystywana jest w cukiernictwie i piekarnictwie. Dodaje się ją do ciast, ciasteczek, pieczywa oraz placków. Służy do zagęszczania sosów, zup i potraw chińskich.
Powszechnie używana jest w kuchni meksykańskiej do wyrobu tortilli, nachos, tacos.
Ja właśnie planuję użyć mąki ryżowej do ciasta. Jestem ciekawa co z tego będzie :). Ciekawy wpis, bo także w pewnym sensie muszę uważać na gluten, a taki poradnik bardzo mi się przyda. Zapraszam do siebie! ;)
OdpowiedzUsuńNa pewno będe często do Ciebie zaglądała...życzę powodzenia i wytrwałości w bloggowaniu ;)
OdpowiedzUsuńCiekawa jestem mąki ryżowej, muszę zakupić i spróbować coś z niej zrobić :)
OdpowiedzUsuń