piątek, 29 listopada 2013

Węglowodany

Pokarmy, które spożywamy składają się z 3 odżywczych składników jednym z nich są WĘGLOWODANY są one najważniejszym źródłem energii dla naszego organizmu, pełnią funkcję fizjologiczną,regulują poziom głodu i sytości w naszym organizmie. 
Węglowodany są bardzo zdrowe dla organizmu pod warunkiem że nie spożywamy ich w nadmiarze, konsekwencją nadmiernego spożywania jest - cukrzyca i otyłość a to dopiero początek zgubnego wpływu cukrów na nasz organizm.Tycie powodują węglowodany 'oczyszczone' są to węglowodany. które podczas obróbki mechanicznej pozbawione zostały błonnika i kilku innych wartościowych  składników.
Wówczas pozostał tylko cukier prosty. Po spożyciu cukrów prostych poziom glukozy szybko wzrasta. Cukry te w sposób bardzo szybki przedostają się do krwiobiegu, jeśli nie spalimy ich dostatecznie szybko wówczas organizm wyprodukuje dużą porcję insuliny, z którą trzustka nie da sobie rady i bardzo ją obciążymy....Usunie ona nadwyżkę glukozy głównie w postaci tłuszczu.

Węglowodany proste to te składające się głównie z jednostek cukru i w zależności od tego ile ich zawierają zwane są monosacharydami lub disacharydami. Monosacharydy to cukry jak glukoza, fruktoza. Disacharydy składają się przynajmniej z dwóch jednostek cukrów, połączonych ze sobą. Przykłady to laktoza, maltoza.

Te produkty musimy całkowicie wykreślić ze swojego jadłospisu:

  • napoje i soki słodzone
  • cukier,słodziki
  • białe pieczywo oraz pieczywo cukiernicze jak i słodycze
  • produkty mleczne owocowe i smakowe
  • dania gotoweDieta bogata w cukry proste prowadzi do bardzo wielu groźnych chorób:
* cukrzycy
* miażdżycy
* nadciśnienia
* chorób serca

Natomiast Węglowodany złożone są trawione przez nasz organizm znacznie wolniej, spowodowane jest to głównie tym, że cukry złożone zawierają duże ilości błonnika.
Węglowodany złożone występują: 


1. Pokarmy pełnoziarniste 
Pełne ziarna są bogate w błonnik, mają umiarkowany poziom białka, mało tłuszczu i są świetnym źródłem węglowodanów złożonych. 

Przykłady to: 
- proso 
- owies 
- kiełki pszenicy, jęczmienia 
- brązowy ryż 
- kasza gryczana 
- otręby owsa, mąki kukurydzianej 
- amarant 

Produkty wytwarzane na bazie tych pokarmów również są bogate w węglowodany złożone. Przykładami są chleb i bułki z pełnego ziarna. Do takich należy również zaliczyć makaron z pełnego ziarna, płatki śniadaniowe z pełnego ziarna. 

2. Owoce 
Większość owoców zawiera sporo cukrów prostych. Do tych, które zawierają dużo węglowodanów złożonych są:
- morele 
- pomarańcze 
- śliwki 
- gruszki 
- grejpfruty 

3. Warzywa 
Większość warzyw, ze względu na zawartość skrobi zawiera węglowodany złożone. Najlepsze warzywa z punktu widzenia węglowodanów złożonych to: 
- brokuły 
- kalafior 
- szpinak 
- rzepa 
- bakłażany 
- ziemniaki 
- bataty 
- kukurydza 
- marchew 
- cebula 
- sałata 
- seler 
- ogórki 
- kapusta 
- karczochy 
- szparagi 

4. Rośliny strączkowe 
- soczewica 
- fasola 
- groszek 
- czarna fasola 
- soja 

5. Inne 
 można wyróżnić korniszony, mleko sojowe oraz produkty mleczne jak jogurt o niskiej zawartości tłuszczy.

Z DIETY WZIĘTE ;)

Większość cukrów powinny stanowić węglowodany złożone,węglowodany nie powinny stanowić  mniej niż 130 gram dziennie dawki.

Znowu przykład na mojej osobie  będąc na diecie 
redukcyjnej mam wyliczone spożycie dziennej dawki kalorii w wysokości 1673 kcl/ dziennie. Przy średniej dziennej aktywności fizycznej 5 razy w tyg.

Węglowodany: 2,7 g na 1 kg masy ciała tj 175 gram dziennej dawki

1 komentarze :

  1. Anonimowy12/03/2013

    Również jestem na diecie odchudzającej i tez niestety muszę nie które produkty omijać szerokim łukiem...co nie znaczy że czasami nie podjadam nie zdrowe rzeczy...Człowiek żyje tylko raz więc nie zawsze trzeba sobie wszystkiego odmawiać...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu ;) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad....A odwiedzę Cię i ja ;*

© Na Końcu Języka , AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena