wtorek, 3 grudnia 2013

Tłuszcze

Dziś zacznę od wykładu  ;) odnośnie tłuszczu pewnie na słowo tłuszcz każde z nas ma gęsią skórkę ....Stety czy też dla nie których niestety nie da się ich całkowicie wykluczyć z naszego życia
Tłuszcze dzielimy na kilka grup, warto je znać i odróżniać i wyeliminować te, które są dla naszego organizmu nie zdrowe...


Tłuszcze roślinne ( olej, oliwa, margaryna) oraz zwierzęce  ( smalec, masło, łój)


Tłuszcze roślinne (kwasy nienasycone): Tłuszcze te znajdują się w olejach roślinnych oraz zawarte w orzechach, nasionach i tłustych rybach. To własnie te tłuszcze powinny stanowić podstawę żywienia tłuszczami.


Kwasy nienasycone dzielimy na: jednonienasycone, które zarówno w tem. pokojowej mają postać płynną natomiast w tem. chłodnej mogą skrzepnąć. 

Występują w: oliwa z oliwek, olej z orzeszków ziemnych. Można je również znaleźć w orzechach: migdałach, orzeszkach ziemnych, pistacje, orzechy laskowe oraz w awokado, nasionach dyni i sezamu.


wielonienasycone, natomiast zachowują płynność nie zależnie od temperatury.do nich zaliczamy kawasy Omega-3. Głównym źródłem są nasiona lnu, kukurydza, nasiona słonecznika, nasiona soi, olej słonecznikowy, orzechy włoskie oraz ryby tj. łosoś, makrela, sardynki i tuńczyk.


Jedne i drugie są korzystne dla naszego zdrowia, obniżając dodatkowo poziom złego cholesterolu LDL. Z drugiej  strony zwiększają poziom dobrego cholesterolu HDL, który przeciwdziała powstawaniu zatorów w żyłach.


Z kolei kwasy Omega-6 ( nasiona roślin oleistych oraz oleje: sojowy, kokosowy, słonecznikowy, kukurydziany) obniżają poziom cholesterolu, ale również dbają o ładną skórę. Ten rodzaj kwasów należy jednak stosować oszczędnie w diecie, ponieważ obniżając cholesterol całkowity, obniża również HDL.


Czym są złe tłuszcze?

Do szkodliwych tłuszczy zaliczają się:

* tłuszcze nasycone
* tłuszcze trans

Zwiększają one ryzyko wystąpienia chorób serca i układu krwionośnego poprzez podnoszenie  poziomu złego cholesterolu LDL we krwi.


Głównym źródłem występowania tł. nasyconych są produkty pochodzenia zwierzęcego za wyjątkiem ryb oraz olej kokosowy. Tłuszcz, który można znaleźć w wołowinie, wieprzowinie, jagnięcinie, kurczakach czy produktach mlecznych takich jak śmietana, masło to wszystko są tłuszcze nasycone, 
powinny stanowić nie więcej niż 10% kalorii dostarczanych w diecie człowieka dorosłego.

Tłuszcze trans możemy je znaleźć w smażonych, pieczonych, przetworzonych potrawach, ciastkach i cukierkach itp.NA CO POWINNIŚMY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY WYBORZE OLEJU??


Przede wszystkim do czego zamierzamy użyć oleju...

1. do sałatek, do chleba czy tez makaronu generalnie do spożywania na zimno najlepsza będzie oliwa z oliwek extra virgin, ale również olej słonecznikowy.....Zarówno oliwa jak i olej słonecznikowy nie nadają się do obróbki termicznej...

2. Do smażenia i do obróbki termicznej  idealny będzie olej rafinowany rzepakowy...Powinniśmy zwrócić również uwagę (jeśli chodzi o przeznaczenie oleju do obróbki cieplnej) na wartość kwasów tłuszczowych jednonienasyconych zawsze ta wartość powinna być wyższa niż wartość kwasów tłuszczowych wielonienasyconych...Im więcej tych pierwszych tym lepiej bo nie puścimy z "dymem" kuchni ;) i nie będziemy musieli wietrzyć całego mieszkania.. A teraz trochę dietetycznie: ;)Z punktu widzenia diety szczególnie ważne są kwasy tłuszczowe nienasycone. Występują przede wszystkim w olejach roślinnych oraz rybach. Powinny stanowić przynajmniej 2/3 wszystkich spożywanych tłuszczów.
Zapotrzebowanie na tłuszcz w ciągu dnia to ok. 1 g na 1 kg wagi ciała, a 25 - 35% energii powinno pochodzić właśnie z tłuszczów.
Należy przy tym zwrócić uwagę na to, iż organizm nie może otrzymywać więcej energii niż jest w stanie spalić. Prowadzi to do zachwiania równowagi żywieniowej co prowadzi do odkładania się tłuszczu w postaci tkanki tłuszczowej.
Prawidłowe trawienie tłuszczów przebiega w obecności wystarczającej ilości węglowodanów. Ich brak lub niedostatek jest powodem niecałkowitego spalania tłuszczów i odkładanie się ich.

Pamiętajmy Jednak!!!!

 O rozsądku przede wszystkim każdy z nas potrzebuje indywidualnego podejścia do tematu...Najbardziej pomocni będą w tej kwestii dietetycy i trenerzy...

Także mój post ma charakter bardziej orientacyjny i informacyjny aniżeli  i poparty naukową wiedzą...
Lubię wyszukiwać różne ciekawostki związane z tematem odkąd jestem na diecie ;).

Więc na moim przykładzie..... Ja będąc na diecie redukcyjnej mam wyliczone spożycie dziennej dawki kalorii w wysokości 1673kcl/ dziennie. Przy średniej dziennej aktywności fizycznej 5 razy w tyg.

Tłuszcz 1,0 g na 1 kg masy ciała tj 65 g dziennej dawki
4 komentarze :

 1. Oj znam temat od podszewki niestety :) , moja dietetyczka ustawiła mi dietę na poziomie 1600 kcal przy treningu co drugi dzień , ale czasami mam ochotę na domowy pyszny smalec ze skwarkami hmmm, może dlatego mam ciężko wytrwać w zdrowym wyborze, ale na ogół stosuje oliwę z oliwek i rzepakowy , ale bardzo lubię też lniany :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Łącze się z Tobą droga Justyno w bólu...ja też grzeszę ;) a później już mój trener dopilnuje żebym się spociła za karę...;) co do oleju to właściwie u mnie króluje rzepakowy a co do lnianego to kojarzy mi się tylko ze Świętami Bożego Narodzenia..jak to babcia przyrządzała śledzie w oleju i kapuste z grzybami ;) Pozdrawiam...I życzę wytrwałości...

  OdpowiedzUsuń
 3. świetny post dużo ważnych informacji:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Anonimowy12/03/2013

  Tłuszcz brrrrr oddam w dobre ręce z 5 kilo ;) Pozdro....

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję że poświeciłeś chwile czasu by dobrnąć do końca postu ;) Jeśli Ci się podobało to pozostaw po sobie jakiś ślad....A odwiedzę Cię i ja ;*

© Na Końcu Języka , AllRightsReserved.

Designed by ScreenWritersArena