Zacznijmy od samej Firmy Roleski, jeden z liderów na rynku tzw. przypraw mokrych. Firma specjalizuje się w produkcji sosów, keczupów,koncentratów, musztard, dressingów i majonezu...
Wśród dość pokaźnej gamy produktów Firma Roleski zawiera produkty bezglutenowe, nie ma większego problemu z zakupem produktów tej firmy, są one ogólnodostępne nie wiem jak to wygląda w Polsce natomiast w Warszawie nie spotkałam się z kłopotem w zaopatrzeniu.
I właśnie majonez dziś prześwietlimy
• sól i świeżo zmielony pieprz
• 2 łyżki białego octu winnego (można użyć soku z cytryny)
• 250 ml delikatnego w smaku oleju roślinnego, np. słonecznikowego
• szczypta cukru
Wykonanie:
W miseczce rozbijam jajko, dodaję cukier, sól, ocet i ubijam na pianę. Stopniowo, w bardzo małych ilościach, cieniutkim strumieniem dodaję olej, cały czas ubijając, aż zmieni kolor na prawie biały i gęsty. Na koniec dodaję świeżo zmielony pieprz.
Read More
Wśród dość pokaźnej gamy produktów Firma Roleski zawiera produkty bezglutenowe, nie ma większego problemu z zakupem produktów tej firmy, są one ogólnodostępne nie wiem jak to wygląda w Polsce natomiast w Warszawie nie spotkałam się z kłopotem w zaopatrzeniu.
I właśnie majonez dziś prześwietlimy
Zacznijmy od składu:
olej rzepakowy, musztarda (woda, ocet spirytusowy,gorczyca,cukier,sól) jajo kurze (4,3%), cukier, ocet winny biały, skrobia modyfikowana,żółtko jaja kurzego (1,1%), sól, zagęszczony sok z cytryny, stabilizatory: guma guar, guma ksantanowa, substancje konserwujące: benzoesan sodu, sorbinian potasu, aromaty, barwnik: beta-karoten, przeciwutleniacz: E385
Wyjaśnijmy czym są nieznane nam nazwy, które występują w składzie:
* skrobia modyfikowana- skrobi modyfikowanej (ang. modified starch). Na etykiecie może być ona oznaczona również jako wszelkie E1400, czyli E1404, E1410, E1412, E14013… itd. Dlaczego nazywana jest modyfikowaną? W wypadku skrobii, modyfikacja teoretycznie nie oznacza modyfikacji genetycznej, a modyfikację chemiczną lub fizyczną. Po prostu skrobia traktowana jest wysoką temperaturą, kwasem lub w inny sposób, przez co zmieniają się nieco jej właściwości. Po tym procesie uzyskuje na przykład zdolność pęcznienia i wiązania wody. Stosuje się ją więc głownie do zagęszczania produktów.
W produkcji spożywczej, do pozyskiwania skrobi wykorzystuje się głównie kukurydzę, ziemniaki, tapiokę, pszenicę i soję. Większość z nas wie, że przynajmniej kukurydzę i soję uprawia się z ziaren zmienionych genetycznie już w skali globalnej. Problem tkwi w tym, że jeśli skrobia jako taka została uzyskana z roślin GMO, musi być odpowiednio oznaczona. Jeśli natomiast została ona dodatkowo poddana modyfikacji chemicznej lub fizycznej, owego oznaczenia nosić już nie musi! Producenci genetycznie modyfikowanej żywności znaleźli zatem świetne wyjście z sytuacji. Oznaczenia GMO dla skrobi modyfikowanej używać nie muszą, a dzięki temu klienci się nie boją..
Niby nie groźna, ale jednak nie polecam karmienia nią dzieci i częstego spożywania prze nas..
*guma guar- To naturalna, roślinna substancja, polisacharyd. Pochodzi z nasion drzewa Cyamopsis tetragonolobus. Zagęstnik i stabilizator.
Mało szkodliwy, przez swoje znikome wchłanianie z przewodu pokarmowego.
Jednakże alergizujący. Może też wywołać rewolucje żołądkowe.
Powszechnie stosowana w przemyśle spożywczym i kosmetycznym.
Tania, ładnie zagęszcza bez potrzeby podgrzewania produktu, nie daje barwy. Dobrze komponuje się z innymi zagęstnikami.
W dużych ilościach powoduje wzdęcia, mdłości i biegunkę.
*guma ksantanowa-Hydrokoloidy, zwane również gumami roślinnymi, są to wysokocząsteczkowe polisacharydy (wielocukry), zazwyczaj ze śladami substancji białkowej. W zasadzie nie zawierają tłuszczów. jeżeli wchodzą w skład żywności, to powodują obniżenie jej wartości kalorycznej i są używane do produkcji żywności o obniżonej wartości kalorycznej.
Dzięki właściwości wiązania znacznych ilości wody hydrokoloidy mogą być używane również jako zamiennik tłuszczu - jako roślinny zagęstnik, stabilizator.
Jej nadmiar powoduje alergię, podwyższenie ciśnienia, migrenę, wzdęcia, biegunki, bóle brzucha
* benzoesan sodu: W sposób naturalne benzoesan sodu występuje w wielu owocach: borówkach, jagodach, żurawinach, a także w goździkach, cynamonie, grzybach, a nawet w produktach mlecznych (pojawia się wskutek fermentacji mlekowej).
Benzoesany ogółem stosuje się jako konserwanty żywności - w celu zapobiegania rozwojowi szkodliwych mikroorganizmów: drożdży i bakterii. Nie szkodzi bakteriom mlekowym, więc nie zaburza zdrowej mikroflory w jelitach.
Benzoesan sodu w połączeniu z witaminą C (E-300) może zareagować i stworzyć benzen (C6H6), związek rakotwórczy. Taka kombinacja składników bardzo często stosowana jest w napojach gazowanych.
Alergikom zaleca się ostrożność, bo nasila wydzielanie histamin, przez co może zaostrzyć reakcję alergiczną, a u osób zdrowych wywołać „alergię pozorną”. Nie zaleca się też produktów zawierających kwas benzoesowy dzieciom, osobom starszym, chorym z wrzodami żołądka (podrażniając śluzówkę może powodować lub nasilać ból), uczulonym na aspirynę, astmatykom. Na szczęście składnik ten nie kumuluje się w organizmie i jest wydalany z moczem.
* sorbinian potasu- Kwas sorbowy ulega w organizmie człowieka procesowi beta-oksydacji typowemu dla kwasów tłuszczowych, dzięki temu jest zaliczany do najbezpieczniejszych z pośród znanych konserwantów.
*E385 niestety może szkodzić, ponieważ wg federacji konsumentów silnie wiąże substancje mineralne, może prowadzić do poważnych zaburzeń w przemianie materii.Dzieci poniżej 2 roku życia nie mogą go spożywać! Odradza się spożywanie produktów zawierających E385.
Jak informuje Vitalia.pl, przy nadmiernym spożyciu go może dojść do dolegliwości jelitowych i uszkodzenia nerek (obserwowany krwiomocz). Częste spożycie przyczynia się także do zakłócenia równowagi mineralnej, powodując znaczne niedobory żelaza i zwiększając wchłanianie metali ciężkich. Ponadto, wykazano niekorzystny wpływ tego związku na układ rozrodczy.
ZALETY:
Subiektywnie smakuje bardzo dobrze, majonez jest gęsty, lekko kwaśny, dużym plusem jest fakt,że mogą spożywać go osoby będące uczulone na gluten.
Natomiast wadą jest fakt że niestety nie jest pozbawiony chemicznych składników uznawanych za niezbyt zdrowe dla człowieka
Jesli nie mamy czasu ani ochoty na robienie własnego majonezu polecam z zapoznaniem się z szeroką gamą produktów dostępną przez Firme Roleski zwłaszcza osoby bezglutenowe.
A jak zrobić domowy majonez:
Majonez Domowy wg Tesco
Gordon Ramsay:
lub:
Składniki:
• 1 jajko• sól i świeżo zmielony pieprz
• 2 łyżki białego octu winnego (można użyć soku z cytryny)
• 250 ml delikatnego w smaku oleju roślinnego, np. słonecznikowego
• szczypta cukru
Wykonanie:
W miseczce rozbijam jajko, dodaję cukier, sól, ocet i ubijam na pianę. Stopniowo, w bardzo małych ilościach, cieniutkim strumieniem dodaję olej, cały czas ubijając, aż zmieni kolor na prawie biały i gęsty. Na koniec dodaję świeżo zmielony pieprz.